Zmiana nawyków żywieniowych bardzo często bywa kluczowa, jeśli zależy nam na poprawie jakości naszego życia. Rodzaj spożywanych posiłków ma bowiem ogromny wpływ, między innymi, na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dla wielu osób zmiana nawyków żywieniowych jest zadaniem bardzo trudnym, ponieważ zdrowe odżywianie kojarzy im się z czasochłonnym procesem przygotowywania posiłków. Okazuje się, że przygotowywanie zdrowych potraw wcale nie musi zajmować dużo czasu, a same posiłki bardzo często potrafią pozytywnie zaskoczyć swoim smakiem. W księgarniach bardzo łatwo można znaleźć książki o zdrowym odżywianiu, które pozwolą w odpowiednim stopniu zgłębić ten temat. W tym artykule poznasz przykładowy jadłospis oraz dowiesz się, dlaczego warto zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Zobacz także: Piramida zdrowego odżywiania – co warto wiedzieć?
Dlaczego warto zdrowo się odżywiać?
Zdrowe odżywianie wielu osobom kojarzy się z koniecznością rezygnacji ze wszystkich dotychczasowych przyjemności. Warto na samym początku obalić ten mit, aby łatwiej przygotować się do zmiany nawyków żywieniowych. Zbilansowana dieta nie wymaga bowiem jedzenia wyłącznie zdrowych posiłków. Wiele osób, które dbają o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, stosuje zasadę 80/20, która oznacza spożywanie w 80% produktów niskoprzetworzonych i uzupełnienie pozostałych 20% zapotrzebowania kalorycznego posiłkami mniej jakościowymi. Takie rozwiązanie pozwala zredukować chęć spożywania dużej ilości niezdrowego jedzenia, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać dietę.
Warto zdrowo się odżywiać, ponieważ jakość spożywanych posiłków ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Zmiana nawyków żywieniowych pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej oraz łatwiejszą kontrolę wagi, a także wpływa na nasze samopoczucie, oraz zdolność skupienia i zapamiętywania.
Zdrowe odżywianie jadłospis
Odpowiednio skomponowany jadłospis powinien być dostosowany do parametrów naszego ciała oraz poziomu aktywności fizycznej. W tym celu warto odwiedzić dietetyka, jednak istnieje też możliwość ułożenia takiego jadłospisu samodzielnie, pamiętając o kilku istotnych kwestiach. Podstawą zdrowego odżywiania jest korzystanie z produktów niskoprzetworzonych, takich jak płatki owsiane, chleb razowy, chleb żytni, ryż brązowy lub kasza bulgur. Należy pamiętać również o spożywaniu dużej ilości produktów białkowych, takich jak jogurty lub drób. Źródłem białka oraz witamin i minerałów są również ryby, które warto uwzględnić w swoim jadłospisie.
Przykładowe posiłki, które powszechnie uważane są za zdrowe, to np. kanapki z chlebem razowym, z gotowanym jajkiem i warzywami, pierś z kurczaka z warzywami na parze i brązowym ryżem, czy owsianka z owocami.
O czym pamiętać podczas tworzenia jadłospisu?
Podczas komponowania posiłków należy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze zapotrzebowanie kaloryczne, które ustala się na podstawie parametrów naszego ciała oraz aktywności fizycznej. Ilość spożywanych kalorii ma bowiem kluczowy wpływ na to, jak będzie prezentować się nasza sylwetka. Wiele osób, które zamierzają zrzucić zbędne kilogramy, zapomina o tym, że samo spożywanie zdrowych posiłków nie przyczyni się do utraty wagi, jeśli ilość spożywanych kalorii będzie zbyt wysoka. Warto pamiętać również o tym, aby posiłki były zróżnicowane, po to, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów.
Sprawdź także: Co jeść przed treningiem siłowym?