likebike.pl

Blog tematyczny o sporcie i zdrowym odżywianiu

Zdrowe odżywianie

Piramida zdrowego odżywiania – co warto wiedzieć?

Piramida zdrowego odżywiania – co warto wiedzieć?

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na Piramidę Zdrowego Żywienia. Jest to prosty zbiór najistotniejszych informacji dotyczących zdrowego odżywiania dla ludzi zdrowych. Dotyczy też podstawowych zasad komponowania swojego jadłospisu. Stosowanie wytycznych Piramidy Zdrowego Żywienia zmniejsza ryzyko wielu chorób metabolicznych. Piramida zdrowego odżywiania – co warto wiedzieć?

Zobacz także: Zdrowe odżywianie – jadłospis i podstawowe zasady

Zdrowe nawyki żywieniowe

Piramida Zdrowego Żywienia jest opracowywana na podstawie najnowszych doniesień naukowych, a ponadto wytycznych World Health Organization, czyli WHO. Co jakiś czas jest aktualizowana dzięki badaniom naukowców. Warto zaznaczyć, że Piramida Zdrowego Żywienia to graficzne opracowanie, a także zbiór prostych zasad zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej, których stosowanie zmniejsza znacząco ryzyko zachorowalności na otyłość, nowotwory, choroby układu krążenia, a ponadto na cukrzycę. Wiele osób zastanawia się, z czego się ona składa. Okazuje się, że Piramida Zdrowego Żywienia złożona jest z sześciu poziomów, gdzie u podstaw leży aktywność fizyczna jako podstawowy element zdrowego stylu życia. Natomiast zalecenia dotyczące odżywiania obejmują następnych pięć poziomów.

Odżywiaj się zdrowo

Okazuje się, że na samym dole Piramidy Zdrowego Żywienia, jako podstawowy element żywienia, znajdują się owoce oraz warzywa. Następny poziom przeznaczony jest dla produktów zrobionych ze zboża. Mowa tutaj głównie o takich, które są pełnoziarniste. Powinny być one spożywane w większej ilości. Kolejnym elementem są produkty mleczne, jako bardzo dobre źródło wapnia w diecie człowieka. Natomiast przedostatni poziom skierowany jest dla źródeł białka w diecie, ryb, mięsa, a także nasion roślin strączkowych. Takie pożywienie powinno znajdować się w większości spożywanych posiłków przez człowieka. Warto wiedzieć, że najmniejszą część ludzkiej diety powinny stanowić produkty, które są źródłem tłuszczu. Znajdują się one na samym wierzchołku piramidy. Natomiast z boku Piramidy Zdrowego Żywienia znajdują się też zalecenia odnośnie do ograniczenia spożycia soli, którą najlepiej zamienić świeżymi ziołami. Dodatkowo piramida ta wskazuje na ograniczenie spożycia cukru. Bardzo ważnym elementem jest nawodnienie, które powinno pochodzić z wody, kawy, a także herbaty. Wszelkie ograniczenia powinny dotyczyć soków, a także napojów słodzonych cukrem bądź sztucznym słodzikami.

Piramida zdrowego odżywiania

Warto wiedzieć, że Piramida Zdrowego Żywienia złożona jest z sześciu poziomów. U jej podstaw leży aktywność fizyczna jako bazowy element zdrowego stylu życia każdego człowieka. Najistotniejsze elementy piramidy zostały ukazane na jej podstawie, czyli na samym dole. Im wyższy poziom jej poziom, tym produktów w nim zawartych powinno znajdować się mniej w codziennym jadłospisie. Istnieje też Piramida Zdrowego Żywienia dla dzieci oraz młodzieży. Skierowana jest ona do osób od 6. do 18. roku życia. Także dzieci powinny kierować nacisk na wdrożenie aktywności fizycznej oraz na postawienie na owoce, warzywa, produkty zbożowe, a także na zdrowe mięso.

Sprawdź także: Dlaczego warto się zdrowo odżywiać?

Udostępnij